“Her ayakkabının bir ömrü vardır, bir süre sonra eskimeye ve kullanılmamaya başlar. Ancak uygulayacağınız bazı yöntemlerle ayakkabınızın ömrünü uzatabilirsiniz. İşte sizlere ayakkabı bakımının yolları…”,

Severek aldığınız ayakkabının daha bir yılını doldurmadan eskimesini istemiyorsanız bu tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

1- Ayakkabı kokusuna karşı kuru şampuan ve bebek pudrası Kuru şampuanı terlemeyi önlemek için doğrudan ayaklarınıza sürebilir veya kötü kokuyu emmek için ayakkabınızın içine püskürtebilirsiniz. Ayrıca bebek pudrası ile oluşan kötü kokudan da kurtulabilirsiniz.

2- Ayakkabılarınızı parlatmak için hidrojen peroksit ve soda kullanın Beyaz kanvas ayakkabılarınızı temizlemenin en etkili yollarından biri ev yapımı su, kabartma tozu ve hidrojen peroksit karışımı uygulamaktır. Birkaç saat bu karışımı ayakkabınıza sürerek bekletin. Daha sonra nemli bir bezle çıkarın.

3- Lekelerden kurtulmak için izopropil alkol kullanın Temizleyici özellikleri sayesinde, izopropil alkol tıp, eczacılık, otomobil ve kozmetik üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca deri ayakkabılarınızdaki lekeleri çıkarmanızda oldukça etkilidir.

4- Kötü kokudan kurtulmak için çay poşeti kullanın Çay poşetlerini ayakkabılarınıza koyduğunuzda kötü kokuyu yok edecektir.

5- Ayakkabılarınızın şeklini korumak için uzun şişelerden yararlanın Ağırlıkları ve boyları sayesinde ayakkabıların içine yerleştirilen şişeler bir kalıp gibi kolayca ayakkabıların şekillerini korumaya yardımcı olurlar.

6- Yağ lekelerinden kurtulmak için yulaf unu kullanın Yağ lekelerine biraz yulaf unu sürün ve süet ayakkabılarınızın mucizevi bir şekilde temizlenmesini izleyin.

7- Ayakkabılarınızı korumak için saç kremi kullanın Az miktarda saç kremi, sadece deri ayakkabılarınızı cilalamaya ve nemlendirmeye yardımcı olmayacak, aynı zamanda ayakkabıları koruyacaktır.

8- Ayakkabıları temizlemek için oje sökücü kullanın Kanvas ayakkabılarınızın altını temizlemek isterseniz pamuklu ped üzerine bir miktar oje sökücü sürün ve ayakkabınızı hafifçe ovun.

9- Hoş olmayan bir koku oluşmasını önlemek için sabun kullanın Hoş olmayan kokuları emmesi için ayakkabıların içine sabun koyun.

10- Ayakkabılarınızı parlatmak gazete kullanabilirsiniz Siyah beyaz bir gazeteyi sıkıştırarak top yapın ve siyah ayakkabılarınızı onunla parlatın.